audity přístupnosti audity přístupnosti

Audity přístupnosti a analýza použitelnosti webu

Zjistíme slabá a nepřístupná místa Vaší webové prezentace. Proč se uživatelé jednoduše nedostanou tam kam by jste potřebovali? Proč často nepřicházejí na ty nejdůležitější stránky? Odhalíme nepřístupná místa a navrhneme řešení jak zlepšit (maximalizovat) přístupnost a tím i výkonnost Vaší webové prezentace.

Co je to přístupnost webu?

Přístupnost není jen uzpůsobení webu pro bezproblémové prohlížení handicapovanými uživateli. Dobrou přístupnost u nás v arealsystems chápeme jako výbornou - bezproblémovou použitelnost pro všechny uživatele při zachování bezvadného grafického vzhledu.

"Nespokojený uživatel je jedním klikem u konkurence."

Proč potřebujeme použitelný a přístupný web?

Použitelnost webu by v dnešní době měla být standard. Každý web by měl být jednoduše přístupný pro všechny uživatele. Dobrý webdesignér už při tvorbě webu na použitelnost a přístupnost myslí.

Není dobré zbytečně vytvářet bariéry pro uživatele. Ne každý uživatel používá Váš oblíbený webový prohlížeč, ne všichni mají přístup k nejnovějším technologiím. Jsou mezi námi i různě handicapovaní uživatelé. Na všechny je potřeba myslet, každý může být Vašim dobrým zákazníkem - klientem!

Použitelnost dbá hlavně na jednoduchost a srozumitelnost navigace. Uživatelé by neměli zbytečně ztrácet čas hledáním té správné stránky s nabídkou, kontaktem... Pokud je něčím rozladíte, jsou jedním kliknutím u konkurence. Všechny informace na stránce musí být srozumitelné dané cílové skupině. Každý musí bez problému umět a moci používat Vaši webovou prezentaci.

Mnoho z těchto základnách věcí bohužel většina webů nedodržuje.

Jak se analýza použitelnosti provádí?

Při provádění analýzy postupujeme v několika krocích.

Nejdříve se podíváme prostým, ale zkušeným okem. Zkušený odborník dokáže už na první pohled rozpoznat nevhodné - nepřístupné prvky na webové stránce.

Na co se naši lidé zaměřují:

 • Navigační menu se nachází v místě, kde ho uživatelé neočekávají.
 • Odkazy nejsou dostatečně odlišené od normálního textu.
 • Na stránce nejsou odlišeny důležité a méně důležité prvky - stránka nepoužívá vizuální hierarchii a je tím pádem nepřehledná.
 • Rozdělení webu do sekcí a podsekcí není intuitivní a uživatel neví, kde se nachází či kde hledat požadovanou informaci.
 • Názvy položek menu jsou nesrozumitelné.

Dále je k analýze potřeba přistupovat také technicky. To už je spíše část, která se zaměřuje na přístupnost. Web otestujeme na různých operačních systémech v různých prohlížečích s rozdílnými nastaveními a technologiemi.

Co a jak testujeme:

 • Konzistentní - stejný vzhled v různých prohlížečích a OS. Vzhled webu by měl být téměř stejný na všech platformách. Testujeme tyto prohlížeče, OS a jejich kombinace: Explorer v 5-8, Firefox, Safari, Opera, Konqueror, Windows 98 - Vista, OS X, Linux a různé mobilní prohlížeče na mobilních zařízeních s Windows mobile nebo OS X na iPhone.
 • Použitelnost při vypnutých plug-inech a technologiích. Co se stane, když má uživatel vypnutý java-script, zakázané cookies, co když nemá nainstalovaný nejnovější Flash player?
 • Čitelnost pro všechny. Webové stránky testujeme také s vypnutými obrázky, zda je navigace stále použitelná, jestli jsou všechny stránky uživateli dostupné i v jen textovém prohlížeči (Lynx). Dají se všechny prvky stránky používat i při extrémním zvětšení třeba 500%? Jsou prvky na stránce dostatečně kontrastní?

Většina z těchto věcí je také důležitá pro prohlížení webu na mobilních zařízeních a při optimalizaci pro vyhledávače. Výrazně se také zlepšuje čitelnost pro handicapované uživatele, kteří pro prohlížení webu používají různé nestandardní prohlížeče a doplňky (hlasové syntezátory, lupy a podobně).

Co Vám analýza použitelnosti přinese?

 • Získáte více zákazníků. Uživatelům se u Vás už nebude stávat, že nemohou nalézt to, co hledají, nebo že nemohou dokončit objednávku. Váš web už jim nebude nijak bránit uzavřít s Vámi obchod.
 • Uživatelé se na Váš web budou vracet. Budou vědět, že na ně u Vás nečíhá žádná nástraha, že se Váš web pohodlně používá.
 • Zbavíte se velkých problémů, které jdou snadno odstranit. V analýze Vás speciálně upozorníme na velké problémy s používáním webu, které můžete snadno a levně odstranit. Díky tomu budete moci využít svůj čas a své prostředky tím nejúčinnějším způsobem.
 • Poradíme Vám řešení každého problému, který objevíme.

Výsledkem analýzy použitelnosti je zpráva, ve které najdete popis chyb i rady, jak se těchto chyb zbavit.

Jak ušetřit?

Pokud se domluvíme na provedení analýzy společně s redesignem - vylepšením Vašeho současného webu, můžete získat analýzu i zdarma.

AREAL SYSTEMS s.r.o.
všechny nabízené služby arealsystems

Testování a výzkumy uživatelů

Použitelnost webových stránek

Optimalizace pro vyhledávače

SEO a SEM analýzy

Analýza ze statistik návštěvnosti

Audit přístupnosti

Strategický plán

Tvorba webů

Programování client-server aplikací

Flash animace a hry

Multimediální CD a DVD

Psaní textů pro web

Design

Grafické práce

Správa obsahu - CMS

Internetový marketing

Zvyšování návštěvnosti

Správa obsahu webu

Servis webu